Хипертония (Hypertension)

Какво представлява хипертонията?
Хипертонията или високото кръвно налягане е хронично заболяване, характеризиращо се с постоянно повишено налягане в кръвоносните съдове. Кръвта циркулира в тялото чрез кръвоносни съдове, които пренасят кръв от сърцето до всички части на тялото. Когато сърцето бие, то изпомпва кръв в съдовете и налягането на кръвта, притискаща се към стените на артериите, създава кръвно налягане. Ако кръвното налягане е постоянно повишено, сърцето трябва да работи по-усилено, за да изпомпва кръв, което може да доведе до усложнения като сърдечни заболявания, инсулт и бъбречни заболявания. Редовните проверки на кръвното налягане и навременното лечение на хипертонията могат да помогнат за предотвратяване на усложнения.
Какви са причините за хипертония?
Хипертонията може да бъде причинена от различни фактори. Най-честите причини включват нездравословна диета, липса на упражнения и тютюнопушене. Други фактори като стрес, генетика, както и съществуващи медицински състояния също могат да допринесат за хипертонията.
Какви са признаците и симптомите на хипертония?
Хипертонията често няма забележими симптоми. В някои случаи - хората с хипертония могат да получат симптоми като главоболие, световъртеж и/или задух.
Хипертонията може да причини увреждане на сърцето и кръвоносните съдове с течение на времето, което може да доведе до болка в гърдите или дори инфаркт. С редовни проверки на кръвното налягане при Вашия лекар – хипертонията може да бъде открита и управлявана навреме.
Какви са рисковите фактори за хипертония?
Диагностицирането на хипертония може да бъде сложен процес, който включва внимателно наблюдение. Първичните рискови фактори, свързани с хипертонията, включват възраст, затлъстяване, фамилна анамнеза, раса, бъбречна функция, диета, консумация на алкохол и липса на физическа активност. Има и вторични фактори като първичен алдостеронизъм, реноваскуларна хипертония, обструктивна сънна апнея, феохромоцитом, синдром на Кушинг и други ендокринни заболявания.
Първичният алдостеронизъм може да причини ниски нива на калий и рядко повишени нива на натрий в допълнение към хипертонията. Феохромоцитомът, който е рядък, може да причини резистентна към лекарства хипертония и често се свързва с главоболие, сърцебиене, бледност и изпотяване. Синдромът или болестта на Кушинг се характеризира с повишено кръвно налягане и класически симптоми като лунообразни лица, централно затлъстяване, слабост на проксималните мускули и виолетови коремни стрии. Хипертонията може да присъства и при други ендокринни заболявания като хипотиреоидизъм и първичен хиперпаратироидизъм.
Как се диагностицира хипертонията?
В ендокринологията понякога е необходимо изследване за вторични причини за хипертония като първичен алдостеронизъм, феохромоцитом и синдром на Кушинг. Диагнозата обикновено се поставя чрез снемане на анамнеза, проследяване на кръвното налягане, физически преглед и лабораторни изследвания, които могат да включват нива на електролити, бъбречна функция, нива на глюкоза, анализ на урината, пълна кръвна картина, тироид стимулиращ хормон (TSH), липиден профил и електрокардиограма.
Какви са възможните лечения за хипертония?
След поставяне на диагнозата е важно да се приложи план за лечение. При първичен алдостеронизъм пациентите могат да бъдат лекувани с хирургичен подход или антагонист на минералкортикоидния рецептор. Феохромоцитомът обикновено изисква операция и предоперативна медицинска терапия за контролиране на кръвното налягане, сърдечната честота и обема с алфа- и бета-адренергична блокада или блокери на калциевите канали. Болестта или синдромът на Кушинг се лекува в идеалния случай хирургично, въпреки че може да е необходима и медицинска терапия.
Има ли превантивни стъпки или мерки за избягване на хипертония?
Има няколко превантивни мерки, които могат да ви помогнат да управлявате, както и да намалите риска от развитие на хипертония, като поддържане на здравословно тегло, здравословно хранене, редовни упражнения, управление на стреса и отказ от пушене. Вашият лекар може да ви прегледа и да ви предостави най-добрия план за лечение на хипертония.
Какви са рисковете от хипертония, ако не се лекува?
Ако не се лекува, хипертонията може да увеличи риска от различни здравословни проблеми като сърдечни заболявания, инсулт, бъбречни заболявания, атеросклероза и други. Хипертонията може също да причини увреждане на артериите, което може да увеличи риска от инфаркт и инсулт. Хипертонията може да се управлява чрез промени в начина на живот и лекарства, за да се намали рискът от допълнителни здравословни усложнения.
Ключови изводи за хипертонията
В заключение, хипертонията е сериозно състояние, което изисква редовно наблюдение и своевременно лечение. Идентифицирането и справянето с основните причини е важно за ефективното управление на състоянието. Лекарите и пациентите трябва да работят заедно за предотвратяване и управление на хипертонията, което може да подобри цялостното здраве и да намали риска от усложнения.
Нашата ендокринологична практика е оборудвана за извършване на най-модерните диагностични процедури като ултразвуково изображение на щитовидната жлеза, аспирационни биопсии на щитовидната жлеза, тестване нивото на кръвната захар, доплерово изследване на периферни артериални съдове, импедансометрия и др